Summer Mental Health and Well-Being Supports

Pop-Up Developmental Screening Clinics for Early Years Students

Drop-in program located in EarlyON centres across all regions of TVDSB. These developmental screening tools gather information related to the following developmental domains:

  • Communication
  • Gross motor skills
  • Fine motor skills
  • Problem-solving skills
  • Social Skills
  • Social-Emotional Screen (self-regulation, compliance, social-communication, adaptive functioning, autonomy, affect, and interaction with people)
 Schedule
 

Date 

Location 

Time 
Monday,

July 8

Ingersoll EarlyON Centre (121 Thames St.) 8:30am – 11:30am
Tuesday,

July 9

Tillsonburg EarlyON Centre (93 Bidwell, Tillsonburg) 8:30am – 11:30am

Tuesday,

July 9

Fanshawe Family Centre 1:30pm – 4:30pm

Tuesday,
July 9

Wheable Adult and Continuing Education School (70 Jacqueline Street, London)

This clinic will have Spanish interpreters available.

 12:30 – 3:30pm

Wednesday,

July 10

St.Thomas EarlyON (Monsignor Morrison Catholic School)

2:30pm – 5:30pm

Friday,

July 12

Woodstock EarlyON Centre (75 Graham St. Woodstock) 8:30am – 11:30am 
Monday,

July 15

Carling Thames Family Centre 2:30pm – 5:30pm
Tuesday, July 16 Aldoborough Child & Family Centre (11443 Furnival Rd, Rodney) 9:00am – 12:00pm
Wednesday,

July 17

Aylmer Children’s Festival (Kinsmen Park) 9:30am – 12:30pm *TBC
Wednesday,

July 17

White Oaks Family Centre 12:30pm – 3:30pm
Friday, July 19 Play and Learn- Komoka 9:00am – 12:00pm

Tuesday,

July 23

Westmount Family Centre 12:30pm – 3:30pm

Tuesday,
July 23

Wheable

This clinic will have Arabic interpreters available.



12:30 – 3:30pm


Thursday,

July 25

Norwich Oxford EarlyON (Carol Bishop Park) 8:30am – 11:30am 
Wednesday,

August 7

White Oaks Family Centre

 

12:30pm – 3:30pm

Wednesday,

August 7

Fanshawe Family Centre 1:30pm – 4:30pm

Friday, August 9

Komoka Library Play and Learn 9:00am – 12:00pm

Monday,

August 12

Ingersoll EarlyON Centre (121 Thames St, Ingersoll) 8:30am – 11:30am

Tuesday,

August 13

Tillsonburg EarlyON Centre (93 Bidwell St, Tillsonburg) 8:30am – 11:30am

Tuesday,

August 13

Fanshawe Family Centre 1:30pm – 4:30pm

Wednesday,

August 14

Carling Thames Family Centre 3:00pm – 6:00pm 

Wednesday,

August 14

Glencoe Library kindergarten Social  4:30pm – 7:30pm

Friday,

August 16

Woodstock EarlyON Centre (75 Graham St, Woodstock) 8:30am – 11:30am

Monday, August 19

Lucan Library Play and Learn 9:00am – 12:00pm

Tuesday,

August 20

Westmount Family Centre 12:30pm – 3:30pm

Wednesday,

August 21

Elgin EarlyON Children’s Festival (Miller Park, West Lorne) 9:30am – 12:30pm

Thursday, August 22

Strathroy Library Kindergarten Social 4:30pm – 7:30pm
Monday, August 26 Dorchester Library- Kindergarten Social 4:30pm – 7:30pm

Wednesday,

August 28

St.Thomas EarlyON (Monsignor Morrison Catholic School) 2:30pm – 5:30pm


Drop-in Mental Health Clinics  

  • Single-session counselling offered by school counselling and social work staff
  • Drop-in- no appointment need
  • Any student and / or caregiver
 Schedule
 

Date 

Location 

Time 

Thursday,

July 4

Banting Drop-in Mental Health support (11am-12:30pm) 

Monday,

July 8

University Heights Drop-in Mental Health Supports (11am-12:30pm) 

Wednesday,

July 10

Rick Hansen  Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm) 

Thursday,

July 11

Mary Wright Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)
Thursday,

July 11

Munsee Delaware Nation Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Friday,

July 12

Springbank Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Monday,

July 15

John Wise Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)
Tuesday,

July 16

W.S Fox Drop-in Mental Health Supports (11am-12:30pm) 

Wednesday,
July 17

 
Springbank Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm) 
Wednesday,
July 17
Antler River (Oneida Portable) Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm) 

Thursday,
July 18

 
CC Carrothers Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm) 

Friday,

July 19

Saunders SS Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm) 
Friday,

July 19

Mary Wright Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Monday,
July 22

Rick Hansen  Drop-in Mental Health Supports (11am-12:30pm)

Tuesday,
July 23

Wilfrid Jury Drop-in Mental Health Supports (11am-12:30pm)

Wednesday,

July 24

Northbrae Drop-in Mental Health Supports (11am-12:30pm)

Thursday,

July 25

Bonaventure Meadows Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm) 
Friday, July 26 Springbank Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Wednesday,
August 7

Saunders Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Thursday,
August 8

Central Elgin SS Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Tuesday,
August 13

Saunders Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Wednesday,
August 14

CASS Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Thursday,
August 15

SDCI Drop-in Mental Health Support (11am-12:30pm)

Monday,
August 19

Clarke Road Drop-in Mental Health Support (1-2:30)

Wednesday,
August 21

Medway Drop-in Mental Health Supports (1:00-2:30pm)


July 2023

Date

Time

Location

Monday, July 10

11am-12:30pm

 Wilfrid Jury PS
  10am-12pm  W. Sherwood Fox PS
  10am-2pm  June Rose PS
Tuesday, July 11 11am-12:30pm  Wilfrid Jury PS
  10am-12pm  CC Carothers PS
  10am-12pm  Algonquin PS
  10am-2pm  June Rose PS
Wednesday, July 12 11am-12:30pm  Wilfrid Jury PS
  10am-12pm  Woodland Heights PS
  10am-12pm  Louise Arbour FI
  10am-2pm  June Rose PS
Thursday, July 13 11am-12:30pm  Wilfrid Jury PS
  10am-12pm  W. Sherwood Fox PS
  9am-1pm  Antler River Elementary School, 324 Chippewa Road, Chippewas of the Thames First Nation
  10am-2pm June Rose PS
 Friday, July 14 11am-12:30pm Wilfrid Jury PS 
  10am-12pm  CC Carothers PS
  10am-12pm  Mary Wright PS
  10am-12pm  John Wise PS
  10am-12pm  Wilfrid Jury PS
  10am-12pm  W. Sherwood Fox PS
  10am-2pm  June Rose PS
Tuesday, July 18 10am-12pm  Algonquin PS
  10am-12pm  Wilfrid Jury PS
  10am-12pm  CC Carothers
  9am-1pm  Antler River Elementary School
Wednesday, July 19 10am-12pm  Woodland Heights PS
  10am-12pm  Wilfrid Jury PS
  10am-12pm  Louise Arbour FI
Thursday, July 20 10am-12pm Wilfrid Jury PS
  10am-12pm W. Sherwood Fox PS
  9am-1pm Munsee-Delaware Nation Community Centre, 533 Thomingo, Muncey
Friday, July 21 10am-12pm Wilfrid Jury PS
  10am-12pm CC Carothers PS
  10am-12pm Mary Wright PS
 Monday, July 24 10am-12pm John Wise PS
  10am-12pm Wilfrid Jury PS
  10am-12pm W. Sherwood Fox PS
Tuesday, July 25 10am-12pm Algonquin PS
  10am-12pm Wilfrid Jury PS
  10am-12pm CC Carothers PS
  9am-1pm Antler River Elementary School
Wednesday, July 26 10am-12pm Woodland Heights PS
  10am-12pm Wilfrid Jury PS
  10am-12pm Louise Arbour FI
Thursday, July 27 10am-12pm Wilfrid Jury PS
  10am-12pm W. Sherwood Fox PS
  9am-1pm Munsee-Delaware Nation Community Centre
Friday, July 28 10am-12pm Wilfrid Jury PS
  10am-12pm CC Carothers PS
  10am-12pm Mary Wright PS


August 2023

Date

Time

Location

Monday, August 7 12:30pm-2:30pm Saunders SS
Tuesday, August 8 12:30pm-2:30pm SDCI
Wednesday, August 9 12:30pm-2:30pm IDCI
Thursday, August 10  12:30pm-2:30pm Parkside CI
Monday, August 14 12:30pm-2:30pm Saunders SS
Tuesday, August 15 12:30pm-2:30pm SDCI
Wednesday, August 16 12:30pm-2:30pm IDCI
Thursday, August 17 12:30pm-2:30pm Parkside CI
 
 

Contact Us